6. Bílá skála

Vítejte na vyhlídce Bílá skála!

V blízkosti vyhlídky se nachází tři skalní suky. Ten nejvýchodnější a největší z nich má místní název Černá skála. Je vysoký asi 10 metrů. Všechny útvary jsou umístěny v zalesněné části východního svahu. Ve spodní část východního svahu Bílé skály je zachované suťovisko.

Cestou z Bílé skály směrem na Nové Město na Moravě se nachází chráněná louka Pernovka. Je to prameništní rašelinná louka v lese Ochoza. Hostí bohatou populaci masožravé rosnatky okrouhlolisté a dalších vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Blízký les se jmenuje Ochoza a vedou jím nedávno vybudované singletrackové trasy o celkové délce 28 km. Jedná se o speciální trasy pro horská kola, které z jízdy na kole udělají opravdový zážitek. Těchto tras je celkem 6 a liší se od sebe barevným označením, ale i svou obtížností. Nejtěžší černá trasa je imitací tratí světového poháru se všemi atributy, které v současné době moderní tratě mají. Modrá, červená a oranžová trasa jsou jednodušší a oblíbené u široké veřejnosti. Najdete zde i trasu pro děti a širokou trať pro handicapované. Všechy trasy jsou navíc vzájemně propojeny a můžete je tak různě kombinovat. Začátek všech tras najdete u Vysočina areny.

Černá skála a další skalní suky v této oblasti jsou tvořeny horninou, která se nazývá migmatit. Migmatity jsou přeměněné horniny složené ze dvou složek – granitu a ruly. Vznikají vniknutím magmatu do starších hornin. Po ochlazení se z nich vyloučí minerály živec a křemen, které vytvoří v tmavé hornině světlé proužky.

Fauna

sýc rousný (Aegolius funereus), puštík obecný (Strix aluco), datel černý (Dryocopus martius), krkavec velký (Corvus corax).

flora

borůvka černá (Vaccinium myrtillus), metlička křivolaká (Avenella flexuosa), lišejník (Parmelija saxatilis), lišejník (Icmadophila ericetorum)

Zajímavost

V CHKO Žďárské vrchy se nachází Bílé skály dokonce dvě. Nacházíte se na vyhlídce Bílá skála u Vlachovic, známější je ale její jmenovkyně přírodní památka Bílá skála, která se nachází 14 km odtud. Pokud byste měli zájem, dá se k ní dojít po turistických trasách. V jejím okolí najdete velké množství dalších známých skalních útvarů jako Devět skal, Černá skála, Lisovská skála nebo Malinská skála. Na některých z nich je povolena horolezecká činnost na vyznačených cestách a bez použití magnesia, aby se skála ničila co nejméně. Kolem Bílé skály můžete najít až neuvěřitelných 19 druhů mechorostů.

Co říká vlk

Podaří se vám najít zdejší Černou skálu? Vzhůru do lesa a hledat! A nezapomeňte se přesvědčit, jestli ty kameny opravdu mají proužky.

Užitečné odkazy

Turistické průvodce Bílou skálou s fotkami
Turistické průvodce Bílou skálou s fotkami
Mapa lezeckých cest
VIDEO Na kole po Vysočině s Martinem Dejdarem
Puštík obecný